Wtorek
Akcja Jądro wiedzy (dawniej Męskie sprawy) ma na celu poszerzenie wśród młodzieży świadomości na temat zdrowia reprodukcyjnego, zwrócenie uwagi na profilaktykę nowotworów i infekcji przenoszonych drogą płciową, zwłaszcza dotyczących męskiego ukłądu rozrodczego. Uczniom przedstawiane są podstawowe informacje na temat anatomii męskiego układu rozrodczego, nowotworów jądra i stanów patologicznych jąder i prącia, STI i antykoncepcji. Zajęcia prowadzone są w ramach Peer Eduaction. Łącznie wyedukowaliśmy ponad 160 osób.
Czwartek
Opieka nad insami w miesiącu sierpniu
Poniedziałek
Opieka nad incomings w lipcu
Środa
Studenci 1 roku kierunku lekarskiego wzięli udział w ostatniej w tym roku powtórce przed kolokwium, tym razem quiz obejmował wiedzę z ośrodkowego układu nerwowego.
Poniedziałek
W dniach 13.05-24.05.2024r. odbyła się wiosenna edycja projektu Szpital Pluszowego Misia organizowanego w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego - SCOPH, IFMSA-Poland Oddział Szczecin. Jedną z naszych misji jest edukowanie tych najmłodszych i uświadamianie im, że u lekarza, to właściwie nie ma się czego bać! Tym razem do akcji przystąpiło 15 wolontariuszy, którzy zawitali do 4 placówek.Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród przedszkolaków, uczniów, rodziców oraz wychowawców, jak i studentów naszej uczelni, którzy - mimo zbliżającej się sesji - chętnie zgłaszali się do uczestniczenia w akcji. W sumie udało nam się wyedukować prawie 300 dzieci!! Placówki: 1. SP nr 41...
Czwartek
Ostatni w roku akademickim 2023/2024 trening umiejętności miękkich poprowadzony przez Trenerkę IFMSA-Poland Olivię Borek. Temat idealny przed sesją - bo mówiliśmy o EFEKTYWNEJ NAUCE :)
Wtorek
Akcja mająca na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę infekcji przenoszonych drogą płciową ze szczególnym uwzględnieniem zakażenia HIV. Projekt jest skierowany przede wszystkim do osób młodych i wykorzystuje niecodzienne formy edukacji w przestrzeni publicznej - poprzez jazdę specjalnymi pojazdami ulicami polskich miast. Dzięki swojej oryginalności akcja pozwala na dotarcie do szerokiego grona osób i modelowanie ich zachowań, a także promocję powszechnego wykonywania testów w kierunku HIV. Akcja duża: a) intensywne przygotowanie akcji (szkolenie dla uczestników), b) patronat pozauczelniany (NFZ, OIL, TVP3, ESKA, Wojewody Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin), d) zdobyci partnerzy (ESKA, TVP3, Krówka Szczecińska), e) akcja w plenerze, f) szerokie grono...
Czwartek
Spotkanie dla studentów PUM informujące o możliwości wolontariatu w Kalkucie, w Indiach.
Poniedziałek
22.04 odbyła się kolejna powtórka w ramach akcji "Anatomia w pigułce". Tym razem uczestnicy zmierzyli się z pytaniami z zakresu anatomii głowy. Najlepsze grupy zdobyły nagrody.
Sobota
W dniach 27-28.04.2024 odbyła się pierwsza Ogólnopolska Konferencja Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Z przyjemnością wzięliśmy udział w przygotowaniach do tego projektu. Naszym dziełem była wielka Gra Miejska, do której stworzyliśmy indywidualne projekty gier łączące ze sobą historię Szczecina, medycynę oraz dobrą zabawę. W sumie jej przygotowaniem zajęły się 4 osoby, a grę przeprowadziło 22 wolontariuszy. Nasi członkowie przygotowali również catering dla uczestników konferencji - słodki poczęstunek.
Sobota
Projekt Poznaj Swoją Specjalizację to cykl spotkań z lekarzami różnych specjalizacji, podczas których studeci mogą zadawać prelegentowi pytania i poznać specyfikę poszczególnych specjalizacji: jak wyglądają dyżury, rezydentura, typowy dzień lekarza, zarobki, zakres obowiązków. Tym razem bohaterami trzech spotkań byli:dr. nmed Sławomir Majdanik, który zdradził tajniki Medycyny Sądowej, prof. Anita Chudecka - Głaz, która zdradziła tajniki Ginekologii i Położnictwa oraz dr. nmed Ahmad Daban, który zdradził tajniki Chirurgii Dziecięcej. Spotkanie zostało przeprowadzone w formie trzech prelekcji (każda trwająca godzinę) bez wcześniejszego formularza do zadawania pytań. Po kazdej prelekcji odbyła się 30 minutowa przerwa kawowa.
Środa
Mierzenie glikemii studentom na Uniwersytecie Szczecińskim w ramach akcji Paragrafka
Wtorek
Razem ze studentami prawa należących do ELSA, zorganizowaliśmy dwudniowe wydarzenie, które miało na celu zbliżenie dwóch dyscyplin, prawa i medycyny. Pierwszego dnia odbyły się spotkania z prawnikami w auli Rektoratu PUM, których tematyka głównie skupiała się na etycznych i prawnych aspektach wprowadzenia do użytku sztucznej inteligencji. Drugiego dnia w salach Uniwersytetu Szczecińskiego studenci wzięli udział w warsztatach poświęconych udzielania pierwszej pomocy.
Sobota
Akcja odbyła się w ramach projektu Dbam o Zdrowie. Zostało wystawione stanowisko Pink Lips z fantomami piersi i macicy, a także ulotkami. Wolontariusze edukowali przechodniów na temat raka szyjki macicy, szczepień przeciwko HPV oraz raka piersi.
Sobota
6 kwietnia odbyła się kolejna wiosenna edycja akcji Zdrowie Pod Kontrolą. Podczas tej edycji nasi wolontariusze współpracowali z wolontariuszami z STDL, DKMS, SKN Ratownictwa i SKN Psychologii i zajmowali się: pomiarami glikemii przygodnej, mierzeniem ciśnienia, nauczaniem jak w poprawny sposób przeprowadzać resuscytację, pokazywali dzieciom, że nie trzeba się bać wizyty u lekarza za pomocą zabawkowych sprzętów lekarskich, oraz wyedukowali dzieci i dorosłych z zakresu zdrowia psychicznego. Na dodatek Vision express przeprowadziło darmowe badania wzroku, a Męskie Zdrowie zapewniło badania dermatoskopowe. Celem naszej akcji było pokazanie pacjentom, że warto regularnie chodzić na badania profilaktyczne. Dzięki naszym wspaniałym wolontariuszom udało się dotrzeć...
Piątek
Udział w organizowanym przez sanepid Dniu Zdrowia poprzez organizację stanowisk: Szlital Pluszowego Misia i Ratowanie Na Spontanie
Wtorek
26 marca odbyły się pierwsze w naszym oddziale Warszataty gipsowania. Uczestnicy zostali zapoznani z technikami gipsowania rozmaitych złamań. Rozmawialiśmy o różnicach w gojeniu kości u dorosłych i dzieci, przeanalizowaliśmy zdjęcia rentgenowskie, oraz przećwiczyliśmy gipsowanie na sobie.
Poniedziałek
W marcu odbył się kolejny quiz powtórkowy dla studentów pierwszego roku kierunku lekarskiego, w którym uczestniczyło około 20 studentów. Wzięli udział w rywalizacji, podczas której usystematyzowali wiedzę przed kolokwium.
Sobota
Projekt Poznaj Swoją Specjalizację to cykl spotkań z lekarzami różnych specjalizacji, podczas których studeci mogą zadawać prelegentowi pytania i poznać specyfikę poszczególnych specjalizacji: jak wyglądają dyżury, rezydentura, typowy dzień lekarza, zarobki, zakres obowiązków. Tym razem bohaterami trzech spotkań byli: prof. Leszek Domański, który zdradził tajniki Medycyny Chorób Wewnętrznych (interna), lek. Igor Karolak, który zdradził tajniki Anastezjologii oraz prof. Tomasz Byrski, który zdradził tajniki onkologii klinicznej. Spotkanie zostało przeprowadzone w formie trzech prelekcji (każda trwająca godzinę) bez wcześniejszego formularza do zadawania pytań. Po kazdej prelekcji odbyła się 30 minutowa przerwa kawowa.
Sobota
Na prośbę Sz. P. Dyrektor Biblioteki Głównej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przygotowano artykuł do nr 3-4(221-222)2023 Biuletynu Informacyjnego PUM o działalności IFMSA-Poland Oddział Szczecin